Komba 

Komba ušatá
 
Komba ušatá (Galago senegalensis), známá také jako komba obecnákomba senegalská nebo uchoš dlouhoocasý, je malý, nočníprimát, člen rodu komba (Galago) z čeledi kombovitých (Galagidae).
 

Rozšíření

Žije v Africe jižně od Sahary a na blízkých ostrovech včetně Zanzibaru. Mají tendenci žít v suchých zalesněných oblastech a v savanách
 

Popis

  • hmotnost: 50 - 150 g
  • délka těla: 14-18 cm
  • délka ocasu: 20-30 cm
Jsou to malí primáti se zvlněnou tlustou kůží pohybující se v rozmezí barev stříbrnošedé až tmavě hnědé. Mají velké oči, což jim umožňuje dobré noční vidění, silné zadní končetiny a dlouhý ocas, který jim pomáhá při rovnováze. Jejich uši se skládají ze čtyř částí, které mohou jednotlivě ohýbat, což jim pomáhá při lovu hmyzu v noci. Jejich všežravá strava se skládá s hmyzu, jiných malých zvířat včetně ptáků, ovoce, semen, květin, vajec, ořechů a blahovičníku.
 
Jsou to poloopice, jejichž domovem jsou křovinaté a řídce zalesněné roviny. Den tiše prospí stočené do klubíčka a se soumrakem se vydávají pátrat po zralých plodech, květech, míze a hlavně po hmyzu, který chytají tlapkami. Vyhledávají zvláště kobylky a saranče. S kořistí se pohodlně usadí, drží ji v rukou a postupně ukusují. V době sucha, kdy je hmyzu nedostatek, se přeorientují na rostlinnou potravu, především na mízu. Takové střídání jídelníčku umožňuje kombám život i v sušších oblastech. Velkými boltci, které si pravidelně vlhčí vlastní močí a ve spánku je skládají k hlavě, komby zachytí každé šustnutí. V nebezpečí prchají dlouhými skoky, při nichž se odrazí silnýma zadníma nohama a doskočí na větev nebo kmen, jehož se pevně chytnou všemi čtyřmi tlapkami. Při skocích udržují rovnováhu huňatým ocasem. Komby žijí v malých rodinných skupinkách. Samice rodí dobře vyvinutá mláďata, která tráví první dny v hnízdě z trávy a listí.
 

Kam za nimi do ZOO

V ZOO Praha chovají komby již od roku 1996. V současnosti je tam můžete najít v expozici "Afrika zblízka"