Kakapo soví

 
Kakapo soví (Strigops habroptila), jinak též papoušek soví, je pravděpodobně jeden z nejvzácnějších papoušků na světě, který přežívá na několika ostrovech Nového Zélandu. Patří do čeledi papouškovití. Je to 60 centimetrů vysoký papoušek, který obličejem připomíná sovu a jako sova se také vyznačuje noční aktivitou. Je nejtěžší ze všech papoušků a neumí létat. Délka života je až 100 let.
 
Kakapo si vystačí se schopností šplhat. Peří mají žlutozelenočerné. Je to noční pták, kterého není snadné zpozorovat. Je ale možné ho vystopovat pomocí cestiček, které si při opakovaném pohybu na zemi vytváří a které se podobají cestičkám malých savců.
 
Vzhledem k tomu, že ve svém prostředí neměl původně přirozené nepřátele, zanikl u něj instinkt pro přežití. Nepřáteli se stala importovaná zvířata a kakapo se tak ocitl na pokraji vyhynutí. V současné době patří mezi extrémě ohrožené druhy. V 90. letech minulého století žilo ve volné přírodě necelých 60 papoušků. V současnosti žije v přírodě kolem 125 jedinců.
 

Rozmnožování

Rozmnožování těchto papoušků je velmi obtížné, závisí na množství plodů stromu Rimu. Množství potravy rozhoduje i o pohlaví budoucích mláďat, pokud je potravy dostatek rodí se samci, kteří vyžadují více krmení. Jestliže stromy nevyprodukují dostatek plodů, samicím se rodí další skromné samičky.

Samci jsou polygamní. Při námluvách se samci shlukují na místech s nízkým porostem, nafukují hrudní vak a vydávají hluboký charakteristický zvuk, který je slyšet několik kilometrů daleko. Tímto dají samicím najevo, že jsou připraveni k páření. Samičky poté pěšky putují na tato místa, spáří se se samečkem a o mláďata se starají samy. Samci pokračují ve vábení dalších samic. Hnízdí v lednu a únoru. Samice naklade 2 - 3 vejce do zemních děr a prohlubní, ty se vyklubou zhruba za 30 dnů. V noci se samice vydává hledat potravu, vejce jsou tedy nehlídána, mláďata často zůstávají sama na několik hodin. Při nízkých teplotách ochranáři a pomocníci hnízda zateplují, nebýt jich, uhynula by polovina potomků odchovaných od roku 1997. Mláďata se zpravidla opeří předtím, než opustí hnízdo, tedy asi po deseti týdnech. Matka je může krmit až po dobu šest měsíců.

zdroj: wikipedia