Polární liška

Rozšíření

Liška polární žije v severních částech Evropy, Asie a Ameriky, na další místa (např. Aleutské ostrovy) byla vysazena kvůli obchodu s kožešinami. Jejím životním prostředím je tundra, lesotundra a mořské pobřeží, především v zimě proniká při hledání potravy i na zamrzlé moře a ledové kry.

Popis

Liška polární je poměrně malá šelma, její tělo měří 50–65 cm, ocas asi 40 a výška v kohoutku se pohybuje kolem 30 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 4–8 kg, samci jsou obvykle poněkud větší než samičky. Její srst je v zimě hustá a dlouhá, bílé nebo šedobílé barvy, zatímco letní srst je krátká a méně hustá, šedé či černé barvy. V zimě jí sněhobílá srst slouží jako dokonalé ochranné zbarvení. V létě srst zhnědne nebo zšedne, aby se liška snáze skryla mezi kameny a rostlinami.

Způsob života

Lišky polární žijí samotářsky nebo v párech. Teritoria vytvářejí pouze v letním období. Zimu tráví na mořském pobřeží, ledových polích a někdy i na zamrzlém moři. Jsou přitom téměř stále v pohybu a migrují za potravou na značné vzdálenosti. Pouze na noc se zahrabávají do sněhu a po přespání pokračují dál v potulkách. Naproti tomu v letním období se lišky vracejí ke svým norám, které čistí a případně rozšiřují. Jejich nory mohou mít 4-13 východů a často tvoří skutečný labyrint o ploše 30 m², obývaný více liščími rodinami. Potrava lišky polární je především tvořená z lumíků, ptáků, drobných hlodavců a vybírání ptačích hnízd, přiživuje se i na zbytcích kořisti ledních medvědů. V zimě slouží jako potrava vyvrhnuté ryby z moře.

Rozmnožování

Rozmnožují se na jaře a v létě, často až dvakrát za rok. Samice je březí 49 - 56 dní. Ve vrhu bývá obvykle 3 - 7 mláďat, výjimečně jich však může být až 12.

Kam do ZOO

Početnou skupinu polárních lišek chová v České republice ZOO Brno, jedná se o nenáročné a poměrně atraktivní chovance, přesto bývají polární lišky v ZOO chovány poměrně zřídka. Liška polární patří mezi kožešinová zvířata, chovaná na specializovaných farmách. V kožešnictví je často nazývána pesec, což je název přejatý z ruštiny.


Polární lišky